ABD’den MÜNBİÇ İÇİN AÇIKLAMA: ÇEKİLMİYORUZ!

0
28
amerikadan münbiç açıklaması

Türkiye Afrin’de yürüttüğü Zeytin Dalı Harekatında onunca gününe yaklaşırken ilerleyişe dair riskler de gündeme gelmeye devam ediyor. Harekat için en riskli görülen ihtimallerden biri de Amerikan yönetiminin Münbiç’te barındırdığı askeri birlik. 

Türkiye devletin her kademesinden operasyonun kısa vadeli olayacağını Afrin’den sonra Münbiç’in de terör unsurlarından temizleneceğini dile getirmeye devam ediyor. En son Başbakan Yıldırım Türkiye olarak daha önce terör örgütlerinin Fırat’ın doğusuna çekilmelerini istemiştik fakat olmadı, artık ister doğusu ister batısı olsun fark etmez, teröristleri bu bölgeden temizleyene kadar devam edeceğiz dedi.

Amerikan Başkanı Trump ise Cumhurbaşkanı Erdoğan ile telefonda görüşerek Münbiç’te bulunan ABD askeri birliğinden bahsederek olası bir çatışma riskini dile getirmiş Erdoğan ise Türkiye’nin kararlı olduğunu ifade ederek operasyonun gerçekleşeceğini belirtmişti.

Daha sonra ise tüm gözler Amerika’nın atacağı adıma kilitlenmişken ABD bu yönde nasıl bir tavır sergileyeceğini bugün yaptığı bir açıklama ile duyurdu. Açıklamayı ABD adına General Joseph Votel yaptı, açıklamada “Amerika’nın Münbiç’te bulunan askeri varlığını çekmesi söz konusu değil. Bölgeden çekilmeyeceğiz” dendi. Votel’in CNN’e yaptığı bu açıklama ile bölgede mevcut olan gerilimin zirveye çıkacağı ifade ediliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here