AFRİN’de VURULAN TANKIMIZI AKKOR NEDEN KORUMADI?

0
44
Akkor savunma sitemi ne zaman etkin olacak

Türk Silahlı Kuvvetleri Afrin’de başlattığı Zeytin Dalı Harekatı’nda bugün 17. gününe girdi. Mehmetçik Misakı Milli sınırlarımızın güvenliği için canı pahasına savunmasını sürdürüyor. Hafta sonu ise harekata dair çok acı bir haber ajanslara düştü. Terör örgütü PKK/PYD/YPG ve DAEŞ unsurları ile savaş halinde olan ordumuza ait bir tank teröristlerce uğradığı bir saldırı ile içinde bulunan mürettebatın şehit düşmesine neden oldu. 

Tank içindeki beş askerimiz ve tankın yanında duran bir diğer askerimiz saldırı sonunda şehit düştüler. Tankımıza yapılan saldırı sonucu akıllara savunma sistemimizde adı geçen Akkor sistemi geldi. Akkor sistemi ile Mehmetçiğin bulunduğu tanklar 360 derce bir koruma sistemine alınacak.

Peki bu tam korumaya rağmen Afrin saldırısı nasıl gerçekleşti? Altı askerimiz neden şehit düştü? Akılları kurcalayan bu soruları bazı kaynaklardan gelen cevaplar aydınlattı. Akkor Savunma Sistemi, ASELSAN ile Savunma Sanayii Müsteşarlığı arasında 54 milyon avroluk bir proje. Proje için imzlaar 2015 yılında atıldı ve teslim süresi 54 ay yani henüz ordu envanterine geçmedi.

Akkor sistemi için belirlenen teslim süresi 2020 yılını gösteriyor. Yani tankçılarımızın gözü bir bakıma Akkor’da. Sistem orduya teslim edilince tanklarımız 360 derecelik bir kalkan ile korunacak. Öte yandan saldırıya ilişkin Cumhurbaşkanı Erdoğan saldırının arkasında dost izleri görülüyor demişti. Bugün bazı basın organlarına yansıyan haberlere göre saldırıda kullanılan tanksavarın Rus yapımı 9M113 Konkurs olabileceği üzerinde durulduğu belirtildi.

Tabi bu gibi durumları veriler üzerinden yüzeysel bir değerlendirmeye tabi tutmak yanlış olur. Bu sıralar bölgede Türkiye ile Rusya’nın arasının açılması için dört gözle bekleyen güçler olduğunu anlamak için kahin olmaya gerek yok,  Rus yapımı bir silahı terör örgütlerine ulaştırıp askerimize karşı bir saldırı düzenletmek bugünün şartları içinde çok zor olmasa gerek. Bölgemizden emperyalizmi söküp atmak istiyorsak en güçlü silahımızın sağ duyu olduğunu aklımızdan çıkarmamamız gerekiyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here