CUMHURBAŞKANI SURİYE SINIRINDA! DETAYLAR DİKKAT ÇEKİCİ

0
31
Erdoğan sınıra indi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün akşam saatlerinde sürpriz bir ziyaret gerçekleştirdi. Ziyaretin zamanı ve detayları ise önemli mesajlar içeriyordu. Erdoğan sürpriz ziyaret sonrası sınır noktasından çok önemli açıklamalarda da bulundu. Hatay’daki Harekat Merkezi’ne giden Tayyip Erdoğan burada 2. Ordu Komutanı Temel ve diğer askeri yetkililer ile bilgi alışverişinde bulundu.

Erdoğan’ın ziyareti ise son derece önemli mesajlar içeriyordu. Bilindiği üzere Afrin’e düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı’na Amerika en baştan beri karşı çıkıyordu. Erdoğan NATO “müttefiki” olan Amerika ile operasyon öncesi bağlantı kurmak istedi ancak görüşme imkanı bulamadı.

Bunun üzerine Türkiye, bölgede askeri birlikleri bulunan Amerika ile herhangi bir görüşme sağlamadan operasyon emrini verdi. İlerleyen günlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ABD ile görüşme olacak mı şeklinde yöneltilen sorulara Erdoğan “Bir kez aradık geri dönüş olmadı. Ben bir daha aramam” şeklinde cevap verdi.

İki lider de birbirlerine sürekli medya aracılığı ile mesajlar gönderirken merakla beklenen görüşme nihayet gerçekleşti. İki ülke arasında son zamanların en gergin görüşmesi yaşandı. Zaman zaman karşılıklı restleşmeye dönen konuşma da Amerikan yönetimi Afrin operasyonunun sınırlı olmasını isterken Münbiç’te bulunan ABD varlığını sebep gösterdi.

Türkiye ise terör örgütlerine verilen silah ve sağlana imkanları sözlerine taşıyarak gerekli güvenlik sağlanıncaya kadar Afrin ve çevresinde askeri varlığım sürecek dedi. İşte Erdoğan’ın Suriye sınırına gerçekleştirdiği ziyaret tam bu restleşmenin sonrasında yaşandı.

Almanya’nın askeri malzemelere yönelik ambargo tehdidi ve Amerika’nın üstü kapalı çatışma uyarısı henüz yorumlanmamışken Erdoğan sürpriz bir ziyaret ile sınıra, harekatın merkezine indi. Üzerinde askeri kamuflaj ile kameralara görüntü veren Erdoğan’ın ziyareti gerek ABD gerekse diğer muhalif ülkelere verilen en ciddi mesaj olarak değerlendirildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın askeri kamuflaj giymesi ve basına dağıtılan fotoğraflarda operasyona dair harita ve bilgisayar ekranlarının buzlanarak verilmesi Türkiye’nin bu konuda ne denli hassas ve kararlı olduğu anlamını taşıyor. Ayrıca Amerikan yönetimin gerçekleşen telefon görüşmesini basına açıkladığı dakikalarda Erdoğan’ın sınırdan verdiği görüntüler yapılan görüşmenin hiç bir caydırıcılık yaratmadığı mesajı verdi.

Sınıra sevk edilen yeni askeri birliklerin ise Türkiye’nin bölgeden kısa zamanda çıkmayacağı şeklinde yorumlanırken Başbakan Yıldırım ise akşam saatlerinde “Terör unsurlarının Fırat’ın doğusuna çekilmesini talep etmiştik. Artık ister batısında ister doğusunda olsunlar hepsinin kökünü kazıyacağız” diyerek Türkiye olarak bu konuda yek vücut odluğumuz tüm dünyaya ilan etti.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here