EVDE YAŞLI YAKININA BAKANA 1085 LİRA AYLIK

0
19
yaşlı bakım destek tutarı

Bakıma muhtaç yaşlı ve engelli yakınınıza bakıyorsanız devletin size sağladığı bir hak var. Bu haktan faydalanmanız için gerekli bazı şartları yerine getiriyorsanız eğer başvuru yapmak için beklemeyin. Zira memur maaşlarındaki güncellemeler sonrasında evde yaşlı ve engelli bir yakınına bakanlara verilen ücrette de artış oldu.

Aylık bin seksen beş lira elli dokuz kuruş’a (1085,59 TL) yükselen destek tutarını almak için bazı şartları taşıyor olmanız gerekir. Bu yardımı almak için yanınızda baktığınız yakınınız, başkasının yardımı olmadan hayatını devam ettirmesi mümkün olmayan ve en az yüzde elli engelli raporu bulunan biri olmalı.

Başvuru için tam teşekküllü bir hastaneden alınan sağlık raporu ile Engelli Sağlık Kurulunca verilen ve en az yüzde elli engelli ve “ağır engelli” olduğu belirtilen bir rapora ihtiyacınız var. Devlet ayrıca başvuru yapılan hanede kişi başı net gelirin asgari ücretin üçte ikisinden düşük olmasına bakıyor. Bur rakam 2018’de 967,27 lira.

Bu şartları taşıyan vatandaşlar Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın her ilde bulunan müdürlüklerine başvuru yaparak belirtilen destek tutarını alabilirler.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here