HAPŞIRIRKEN KENDİNİ TUTUNCA BOĞAZI YIRTILDI

1
26
hapşırıken boğazı yırtıldı

Saniyeler içinde gerçekleşen ve engel olmamızın neredeyse imkansız olduğu hapşırma olayının ne denli ciddi bir şey olduğunu İngiltere’de yaşanan bir olay gösterdi. BML Case Reports adlı bilimsel dergiye konu olan olayda  Leicester’de yaşayan 34 yaşında bir adamın hapşırığını tutması sonucu başına gelenler aktarıldı.

Hürriyet’in aktardığı habere göre 34 yaşındaki adam hapşıracağı esnada burnunu ve ağzını tutup bunu engellemeye çalışması sonucu boğazının yırtıldığı tespit edildi. Dergide bu konuda çok ciddi uyarılar var. Hapşırığı engellemeye çalışmak oluşan basıncın içeride kalmasına sebep olduğu için boğazdaki yumuşak dokuyu yırtmasının mümkün olduğunu belirttiler.

Bazı kaynaklar hapşırık esnasında ağzımızdan çıkan nefesin hızının saatte 160 km’yi aştığını belirtiyor. 34 yaşındaki adam durumu, hapşırma esnasında boynunda bir patlama hissettiğini ifade ederek anlattı.

Akabinde devam eden ağrı ve yutma ile konuşmakta güçlük çekmeye başlayan kişi bir hastaneye baş vurunca gerçek ortaya çıktı. Boyun ve boğazında şişme olduğu görülen adamın röntgeni çekilince boğazında oluşan yırtık ortaya çıktı.

Yedi gün boyunca bir tüp ile beslenmek zorunda kalan hastanın çok daha ciddi rahatsızlıklara maruz kalabilme riski olduğu belirtildi. Dergide bu gibi durumlarda beyin kanamasından kalp krizine kadar bir çok tehlikenin bulunduğu aktarıldı. Oluşan basıncın kulaklara da telafisi olmayacak zararlar verebileceği vurgulandı.

1 Yorum

  1. Vauv gerçekten çok ilginç.. Allah kimsenin başına vermesin.. Zararlı olduğunu biliyordum ancak bu kadarını beklemiyordum açıkçası..

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here