İSRAİL ŞOK BİR KARAR ALDI

0
10

İsrail uzun süredir süren sessizliğini Amerika’nın aldığı Kudüs kararı ile bozdu. Çok tartışılan adımlar atmaya başlayan İsrail Amerika’nın desteği ile hiç bir sağduyu çağrısını dinlemiyor. BM’nin oylama sonuçları için “uluslararası kuruluşların onayına ihtiyacımız yok” diyen İsrail yönetimi çok tartışılacak yeni bir karar almaya hazırlanıyor.

Gözaltına alınan Filistinli çocukların mahkemeye getirilirken çekilen görüntülerinde vücutlarının görünür yerlerinde ağır darp izleri bulunması tüm çevrelerce endişe yaratırken İsrail şimdi çok daha ileri gitmeye hazırlanıyor. Jerusalem Post gazetesinde yer alan habere göre İsrail Savunma Bakanı Avigdor Liberman katıldığı bir televizyon programında İsrailli asker ve sivillere karşı şiddet eylemlerinde bulunan Filistinliler için idamı öngören yasa tasarısını bugün meclise getireceklerini bildirdi.

İsrail bu kararını Amerika’yı örnek vererek desteklerken adeta dünya kamuoyu ile alay eden bir açıklama yaptı. İlgili yasa tasarısı için “ABD’de benzer yasalar var, bizim de bu demokratik sistemi izlememiz doğru olur” dedi. Yasa tasarısı İsrail Meclisi Knesset’te görüşülmeye başlanacak. Bu arada İsrail yönetiminin “şiddet” eylemleri ile neyi kastettiği belli değil. Sokaklarda eylem yapan bir çok göstericiyi bu başlık altında toplayıp idam etmeyeceğinin garantisi yok.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here