İSRAİLE TEPKİLER BİTMİYOR

0
16

Amerika’nın Kudüs’ü İsrail’in başkenti ilan etmesinden sonra dünyada çok ilginç şeyler olmaya devam ediyor. Bugüne kadar dünyanın her coğrafyasında istedikleri gibi hareket eden ABD ev İsrail son alınan karar ile şok üstüne şok yaşıyorlar. Birleşmiş Milletler’de yaşanan oylama sonrasında Amerika’nın açık tehditleri de fayda vermedi. İsrail Avrupa devletleri tarafından kınanırken AB, Amerika ile aynı düzlemde hareket etmeyeceğini açıkladı.

İsrail arkasına aldığı Amerika desteği ile bu badireyi atlatacağını düşünürken ünlüler dünyasından gelen şok ile sarsıldı. Yeni Zelandalı dünyaca ünlü şarkıcı ve söz yazarı  Lorde Haziran 2018’de İsrail’de bir konser gerçekleştirecekti. Ancak Filistin yanlısı aktivistlerin tepkilerine sessiz kalamayan Lorde bir açıklama yaparak İsrail’de gerçekleştirmeyi planladığı bu konserini iptal ettiğini duyurdu.

Şarkıcı 2013 yılında Roals isimli şarkısı ile ünlenmişti. Ünlü sanatçı 2018 yılında Tel Aviv’de gerçekleştirecek olduğu konseri Amerika ve İsrail’in Filistin’e yönelik aldığı son kararlardan sonra iptal etti. 21 yaşındaki genç yıldız kararını pazar akşamı açıkladı. Kararı almasında Boykot, Tecrit ve Yaptırımlar örgütünün etkisi olduğunu belirtti. Örgüt İsrail’in Filistin politikalarına karşı siyasal baskı amaçlı çalışmalar yürütüyor.

Sanatçının bu kararı üzerine İsrail Kültür Bakanlığı’ndan bir açıklama geldi. Ünlü sanatçı Lorde’a yönelik açıklamada sanatçının aldığı kararı tekrar gözden geçirmesini talep ettiler. Etrafımızda yaşanan bu son gelişmeler akıllara Martin Luther King’in “Beni kötülerin zulmü değil iyilerin sessizliği korkutuyor” sözünü getiriyor. 

Dünyada iyilik adına ortak bir hareket oluşunca büyük güç atfettiğimiz, asla yenilmez dediğimiz odaklar dahi çaresiz bırakılabiliyor. Eğer dünya bu konuda iyilik adına istikrarlı bir duruş sergilerse yakın zamanda beklenen büyük savaş  (armegeddon) yerine yeni bir dünyanın adımları atılabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here