JAPON IRKINI KORUMAK İÇİN BİR SKANDAL YAŞANDI

0
19
japonyada akıllı ırk için skandal bir uygulama

Japonya’da ortaya çıkan bir olay duyanları hayrete düşürdü. 60 yaşındaki bir Japon kadın devlete rızası olmadan kendisini kısırlaştırdığı için 72 bin dolarlık tazminat davası açtı. Sebebi ise korkunç! Japon hükümeti bu uygulamayı Japon ırkını korumak adına yaptığını belirtti.

Olay gerçekleştiğinde on beş yaşında olduğunu belirten kadının zeka geriliği olduğu için kısırlaştırıldığı ifade edildi. Habertürk’te yer alan olaya göre mağdur kadının bir yakını “çok işkence gördük ama toplumun daha akıllı olmasında rol oynadık” diyerek uygulamaya destek verdi.

Japonya 1948 yılından 1996 yılına dek Japon halkı içinde kronik hastalıkları yok etmek, cüzzamlı ve engelli nüfusu ortadan kaldırmak adına bu tür hastalığı olan vatandaşlarını kısırlaştırma işlemine tabi tuttu.

Yetkililer bu uygulamayı kişilerin izni dahilinde yaptığını belirtse de yıllar sonra anlaşılıyor ki kendi rızası dışında bir çok Japon vatandaş kısırlaştırma işlemine tabi tutuldu. Bunlardan birisi de 60 yaşına kadar bu gerçekle yaşayıp sonunda devletten hakkını isteyen bir kadın.

Japonya bu korkunç uygulamayı 2002 yılında bir mahkemenin aldığı karar sonucu kaldırmak zorunda kaldı. Haberde ayrıca Japonya’nın cüzzamlı vatandaşlarını uzak bölgelerdeki adalarda yaşamaya zorladığı da yer aldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here