MANKAFA SÖZÜ NEREDEN GELİR

0
26

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bugün (15.12.2017) bir konuşmasında ana muhalefet partisi CHP’nin lideri Kemal Kılıçdaroğlu için kullandığı bir benzetme olan “mankafa” sözü bir anda gündem oldu. Peki Twitter’da tt (twitter gündeminde ilk ona girmek de diyebiliriz) olan ve gün içinde bazen farkında olmadan kullandığımız bu mankafa sözü nereden gelir?

 EN GÜÇLÜ İHTİMAL MANKURTLAR / Kelime üzerine internette biraz araştırma yaparsanız en güçlü ihtimalin Kırgız, Türk ve Altay efsanelerinde geçen mankurt kelimesinden türediği belirtilir. Bu arada mankurt kelimesinin de 2015 Eylül’ünde yine Tayyip Erdoğan’ın Kazlıçeşme mitinginde yaptığı bir konuşması ile tanışmıştık. Ancak o konuşmada mankurt kelimesini teröre destek olanlar için kullanmıştı.

Dönelim konumuza, mankafa mankurt kelimesinde türedi ihtimali en güçlü seçenek olarak önümüzde duruyor dedik peki bu iki kelimenin ilişkisi ne? Mankurt, yukarıda belirttiğimiz gibi Türk, Kırgız ve Altay efsanelerinde geçen bir kavram. Efsane odur ki bu toplumlar yani atalarımız, eski çağlarda yaşarken birini köle yapmak için bir yöntem bulmuşlardı.

ISLAK DEVE DERİSİ / Yöntem basit çalışan ancak çok etkili bir yol içeriyordu. Köleleştirmek istedikleri kişinin öncelikle saçlarını diplerinden tıraş ederlerdi. Kafa derisi ortaya çıkan kişinin başı ıslak bir deve derisi ile sıkıca sarılır ardından bu kişi güneşin altında bekletilirdi. Güneşin etkisi ile birlikte kurumaya başlayan deve derisi insanın kafasını öyle güçlü sıkarmış ki bir süre sonra o insan acıya dayanamayıp aklını yitirirdi. 

İşte o andan itibaren o kimse artık bir mankurttu. Zira o saatten sonra söylenen her şeyi sorgusuz sualsiz yerine getirmeye başlayan bir köleye dönüşmüştür. Bazı dillerde akıl yoksunluğu anlamına gelen “bun” ifadesi bugün “bunamak” olarak dilimizde yer aldığı gibi sorgulamaktan yoksun anlamındaki mankurt kelimesi de bugün dilimizde mankafa olarak yerleşmiştir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here