SUUDİLERDE SİNEMA HEYECANI

0
34

Suudi Arabistan Prensi kısa süre önce Ilımlı İslam’a geçileceği yönünde açıklamalarda bulunmuştu. Bu yönde atılan ilk adım Suudi Arabistan’da kadınlara yasak olan araba kullanma yasağının kaldırılması oldu. Şimdi ise Suudileri yeni bir heyecan sardı. Ülkede 35 yıldır yasak olan sinema yayınları suç olmaktan çıkarılıyor.

35 YIL SONRA İLK FİLİM ESKİ KRALA AİT / Bu yönde gösterime girecek olan ilk filim de belli oldu. 35 yıllık yasağın ardından ülkede beyaz perdeye yansıyacak olan ilk filim Born a King. Filmin konusu ise ülkenin eski Kralı Faysal’ın hayatı. Öte yandan ABD’li şirket IMAX ülke genelinde 20 adet sinema salonu açmaya hazırlanıyor.

Yayınlanacak ilk filim yeni yılın Mart ayında gösterime girecek. Kral Faysal 1975 yılında yeğeni tarafından silahla başından vurularak öldürülmüştü. Filim ayrıca Kral’ın 14 yaşındaki diplomatik görüşmelerini de içeriyor. Şubat ayında çekimlerinin bitmesi beklenen filim ilk önce Riyad’da sinema severler ile buluşacak. (Kaynak: Birgün)

Suudi Arabistan’ın bu yeni heyecanı ülkemizde Cumhuriyet ve değerlerine karşı öfke kusan bir kesim için esasında çok şey ifade ediyor. Bir sinema filmi için 35 yıl boyunca bekleyen koca bir ülke. Şimdi aylar sonra gösterime girecek olan ve yine yönetimce belirlenen tek bir filim için tatlı bir heyecan içindeler. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here