VATANDAŞ AKIN ETTİ AÇIKLAMA GELDİ

0
9

Türkiye 2017 itibariyle yeni kimlik sistemine geçmeye başladı. Çipli olan yeni kartların bir çok alanda avantaj sağlayacağı belirtiliyor. Çipli kimlikler hakkında vatandaşlar arasında yayılan bir dedikodu nüfus müdürlüklerini çalışamaz hale getirdi.

Yayılan dedikodu ile nüfus müdürlüklerine akın eden vatandaşlar adeta sistemi kilitledi. Ortaya atılan iddiaya göre çipli kimlikler için başvurusu süresi 2017 yılı sonunda bitiyor ve eğer bu süre zarfında başvuru yapıp kimliklerinizi almazsanız sonraki başvurular için 90 lira vergi alınacak.

Bu iddia halk arasında yayılınca vatandaşlar telaşlanıp müdürlüklere koştu. Çalışamaz hale gelen nüfus müdürlükleri sonunda bir açıklama yapmak zorunda kaldı. E-Nüfus Sendikası Genel Başkanı Ali Kart yaptığı açıklamada “Şu ana kadar 15 milyon kişinin çipli kimliği dağıtıldı. geriye kalan 65 milyon kişi için yeni kimliklerin dağıtılması bugün ki alt yapı ile 2023 yılını bulacaktır. Yani başvuruların 2017 yılı sonunda biteceği ve 2017 yılından sonraki başvurularda 90 lira vergi alınacağı doğru değil” dedi.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here